Markalar Ne Zaman Kampanya Yapar?

markalar

Türkiye’de ve dünyada birçok marka var. Özellikle yurtdışından ithal edilen kaliteli, küresel markalar, ülkemizdeki yüksek vergi oranlarından dolayı çok pahalı olarak vatandaşa sunuluyor. Haliyle insanlar da kaliteli ürünleri almak için markaların kampanya dönemlerini beklemek zorunda kalıyor. Peki markalar ne zaman kampanya yapar?

Bunun açıkçası net bir cevabı yok. Örnek vermek gerekirse İstanbul Shopping Fest’te, FLO, 1 alana 1 bedava kampanyası yapmıştı. Çok ilgi gördü, ürünleri internette kapış kapış gitti. FLO müşterilerine fazla ürün seçeneceği sunmasa da var olan ürünler de kapış kapış gitti. Hepsiburada.com’da bazen 1 alana 1 bedava kampanyası yapıyor. Yalnız Hepsiburada.com Türkiye’nin en çok şikayet alan mağazalarından birisi. Öyleki birçok müşterisi mağdur durumda. Bazı markalar da 21 haziran’ın Türkiye’de en uzun gündüz yaşanması şerefine indirim kampanyası düzenliyor. Öyleki kampanya yapmak için belli bir zaman veya belli bir döneme gerek yok. Gördüğünüz gibi ”en uzun gündüz” bahanesi ile bile kampanya yapılabiliyor.

Kampanyalar genelde mağazalardan, internetten ve genellikle de outlet mağazalardan yapılıyor. Tabii şunu da unutmamak lazım, outlet mağazası artık eskisi gibi düşünülmesin. Outlet adı altında normal fiyattan satışlara devam ediyor birçok marka. İnsanlar sadece outlet adının cazibesine kapılıyor. Yoksa her şey yine aynı. Ayrıca kampanyalar her zaman her üründe yapılmaz ”işaretli ürünlerde” veya bazı ürünler veya kategoriler muaf tutularak yapılıyor. Kısaca markalar satamadıkları, depolarında yer işgal eden ürünlerini bir şekilde elden çıkarma yoluna gidiyorlar.

Özetle, nerede ne zaman nasıl veya hangi bahaneyle kampanya yapılacağı belirsiz. Tek yol var, takip. Moda tabirle ”fallow”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

48